Dremasilesia 2015 -podsumowanie

Wszyscy, którzy odwiedzili ekspozycję mogli zapoznać się z ofertą takich firm, wydawnictw i stowarzyszeń, jak: ABRYS, ADAMIK TRADE, AGENCJA AMK, CEHPOL, DREWNO.PL, DROMA, EKOPAK, ELCAVO POLSKA, EMI, FAKTOR, FELDER GROUP POLSKA, GMINA BIŁGORAJ, INWESTOR, JAROMA, KD MEDIA, KMA-MASZYNY, MADREW, MARDREW, MECHANIKA NAWROCKI, MTM, NESTRO, OSKA, STOWARZYSZENIE PARKIECIARZE POLSCY, PIGPD, POLPACK, PRODESK, REMA, SUN&MORE, TECH-FA ŁODYGA, TECHNODREWNO, USS-GROUP, WILKING.

 

Maszyny w ruchu

Niewątpliwym atutem targowej ekspozycji była otwierająca się przed gośćmi możliwość nie tylko kupna, ale także wypróbowania prawie wszystkiego, co wystawiające się firmy zaprezentowały. W tym roku ich oferta obejmowała maszyny i narzędzia do obróbki drewna oraz procesów pomocniczych (systemy pakowania i składowania), komponenty do produkcji mebli, kleje i chemikalia dla przemysłu drzewnego i meblarskiego oraz wyroby z drewna: podłogi, tarasy, drzwi, okna a także urządzenia wykorzystywane w procesach przygotowania materiału i uzyskiwania energii z drewna.

 

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się między innymi nagrodzona Złotym Medalem MTP pilarka formatową, którą w swojej ofercie posiadała firma REMA. Felder Group Polska zaprezentowała frezarkę dolnowrzecionową F 700Z ze stołem przesuwnym, pilarkę formatową K 890 z elektryczną regulacją wysokości tarczy piły, okleiniarkę prostoliniową G330 z posuwem łańcuchowym oraz wyrówniarko-grubiarkę A3-41 z wałem spiralnym, pracującym o połowę ciszej, zużywającym mniej energii oraz z nożami wykazującymi 20-krotnie wyższą żywotność. W Ślaskim Centrum Targowym można było zobaczyć także frezarki typu Minispot oraz frezarkę pneumatyczną do obróbki krawędzi płyty Profila Pro Plus, które to urządzenia zaprezentowała Agencję AMK. Z kolei na stoisku firmy CEHPOL można było wypróbować okleiniarki wąskich płaszczyzn CEHISA. Firma Nestro zaprezentowała odpylacz NESTRO NE 250, a ZPUH OSKA rębak bębnowy OKRR 400. Ciekawą ofertę maszyn i materiałów do pakowania przedstawiła z kolei firma POLPACK, zaś firma Tech-Fa Łodyga zaprezentował między innymi prasę pneumatyczną trapezową z płytą otworową.

 

 

Ważne tematy, praktyczne umiejętności

Targom towarzyszyły specjalne pokazy oraz wykłady, podczas których można było nie tylko poszerzyć zakres wiedzy i kompetencji w zakresie znajomości materiału i obróbki drewna, ale także uzyskać przydatne dla właścicieli małych i dużych przedsiębiorstw informacje na temat możliwości dofinansowań.

 

Przestrzeń specjalna targów podzielona była pomiędzy trzy główne punkty: Strefę Funduszy Europejskich, Strefę Parkietu oraz Strefę Bezpieczeństwa Maszyn.

 

Nowością tegorocznej edycji targów Dremasilesia była ciesząca się dużym zainteresowaniem Strefa Funduszy Europejskich – projekt organizowany we współpracy z portalem Drewno.pl. Składała się ona z wykładów eksperta oraz bezpłatnych konsultacji. Każdego dnia trwania targów, w samo południe, Dariusz Rutkowski z Forest Consulting Center Sp. z o.o. wygłaszał wykład na temat dofinansowań, zatytułowany „Dotacja z ZUS – szansa wsparcia sektora drzewnego ze środków publicznych”.

 

Tymczasem targowi goście odwiedzający Strefę Parkietu organizowaną przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, mogli wypróbować nowości w zakresie urządzeń i maszyn oraz podejrzeć techniki i triki stosowane przez specjalistów w dziedzinie parkietów. W przestrzeni tej przedstawione zostały najnowsze rozwiązania parkieciarskie, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie podłoża, jak i klejenie, wykończenie powierzchni, zasad montażu drzwi i podłóg, tarasów drewnianych oraz renowację parkietów.

Ostatnią przestrzenią specjalną była Strefa Bezpieczeństwa Maszyn – projekt organizowany przez Stowarzyszenia DROMA w ramach projektu TeSaMa. TeSaMa to międzynarodowy projekt badawczy realizowany przez stowarzyszenie DROMA we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym - Centralny Instytut Ochrony Pracy, Institute for Management Cybernetics e. V. oraz Fraunhofer Institut für Produktionstechnologie. Celem nadrzędnym projektu jest  wzrost bezpieczeństwa pracy przy projektowaniu i obsłudze maszyn i narzędzi do obróbki drewna. Na targach można było zapoznać się z założeniami projektu oraz uzyskać informacje dotyczące bezpiecznego projektowania maszyn a także bezpiecznego ich użytkowania  w zakładach obróbki drewna oraz zakładach meblarskich.

 

Tegoroczna edycja potwierdziła, jak ważnym wydarzeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw z południowej i wschodniej polski są targi Dremasilesia. Goście odwiedzający ekspozycję to profesjonaliści, którzy do Chorzowa przyjeżdżają, by szczegółowo zapoznać się z ofertą, wypróbować maszyny oraz dokonać zakupu bezpośrednio na targach lub w niedługim czasie po ich zakończeniu. „To nas cieszy – mówi dyrektor targów Dremasilesia, Pan Andrzej Półrolniczak. Rola tych targów nie słabnie, a z roku na rok rośnie. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że udział w nich, zarówno jako wystawca, jak i zwiedzający, jest najbardziej optymalną formą inwestycji w rozwój firmy”.

Międzynarodowe targi Poznańskie zapraszają między do Śląskiego Centrum Targowego w Chorzowie na Targi Dremasilesia 2016.

 

Więcej na: www.dremasilesia.pl

Wstecz