
Każdego dnia trwania targów o godzinie 12.00 zapraszamy na krótkie wystąpienie o tematyce: „Dotacja z ZUS – szansa wsparcia sektora drzewnego ze środków publicznych”, które poprowadzi Dariusz Rutkowski z Forest Consulting Center Sp. z o.o.
Oczekując na faktyczny start dotacji unijnych na inwestycje w firmach warto zainteresować się alternatywną formą współfinansowania inwestycji. Tym bardziej, że ta alternatywa jest bardzo atrakcyjna pod względem poziomu dofinansowania. Dotacje europejskie z jakich korzystają polskie przedsiębiorstwa współfinansują inwestycje na poziomie 50% poniesionych kosztów i w ogromnej większości polegają na ich refundacji po wykonaniu inwestycji. Istnieje co prawda od 2008 roku możliwość zaliczkowania inwestycji ze środków UE, ale niestety często tylko w teorii. Tymczasem od kilkunastu miesięcy ZUS daje szanse uzyskania nawet 90% dofinansowania przy wypłacie połowy środków „z góry”. Warunek podstawowy jest jeden – inwestycja musi poprawiać bezpieczeństwo pracy pracowników. Priorytetowo traktowane są firmy o wysokiej kategorii ryzyka prowadzonej działalności – do dobra wiadomość dla branży drzewnej. Większość uzyskiwanych dotychczas dotacji dotyczy modernizacji systemów odpylających, ale możliwości są szersze. O tych i innych szansach na rozwój firm z branży drzewnej, przy wsparciu środków publicznych - podczas kwietniowych targów DREMASILESIA w Chorzowie.
W specjalnym Punkcie Konsultacyjnym, obok stoiska portalu Drewno.pl, zasięgną Państwo rzetelnej informacji w zakresie dotacji 2014 – 2020.
Targi DREMASILESIA są organizowane w idealnym czasie pod względem informowania o dotacjach europejskich na rozwój branży – jesteśmy dosłownie w przededniu startu nowych unijnych dotacji. Co prawda telewizja i politycy poinformowali nas o ogromnych pieniądzach „do wzięcia” już kilkanaście miesięcy temu. Jednak faktycznie przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z dotacji dopiero za kilka miesięcy. Tym niemniej moment jest idealny, gdyż na przełomie roku 2014/2015 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie Regionalne Programy Operacyjne. W nich właśnie są zapisane kierunki wsparcia dla przedsiębiorstw. Czekamy jeszcze na oficjalny dokument tzw.: Uszczegółowienie priorytetów – na tym pracują obecnie Urzędy Marszałkowskie. Z uszczegółowienia, jak sama nazwa mówi - dowiemy się szczegółów np.: o poziomach dofinansowania, kryteriach oceny itd.:. Jednak już dziś można sprawdzić kierunki finansowania i zainspirować się do działania. Możliwość sprawdzenia trafności pomysłów i potrzeb w oparciu o dostępne programy i wstępną ocenę szans dofinansowania oferujemy w punkcie konsultacyjnym.